Rady a tipy - Ponal

Co je to „otevřená doba”?

Otevřená doba je časový úsek, v jehož rámci je možné s lepenými díly manipulovat. Lepidlo ještě nezaschne.

Co je to „lisovací čas”?

Lisovací čas je vyjádřením doby, po kterou je nutné, aby byly lepené díly zafixovány.

Lze lepit s disperzním lepidlem nesavé materiály?

Ne. Pro lepení disperzními lepidly je nutné, aby lepené plochy měly možnost absorbovat vlhkost z disperzního lepidla a tím došlo k vytvrzení.

Je možné lepit nesavé materiály Polyuretanovým lepidlem?

Ano, polyuretan vytvrzuje vzdušnou vlhkostí, proto je schopen slepit savé i nesavé plochy.

Jaké lepidlo je vhodné pro lepení složitých součástí? Např. madel u točitých schodů, dveří s velkým množstvím kazet apod.

Vhodným lepidlem je Ponal Construct L Speed, které má otevřenou dobu až 60 min. Proto je možné s lepenými díly dlouho manipulovat.

Čím je možné nalepit schody?

Schodové nášlapy (i podstupně) je možné lepit Ponalem Statik až do 2 cm nerovností. Rovnější plochy (do cca. 5 mm) je možné lepit Ponalem Construct PU Express nebo montážním lepidlem Pattex Total FIX Vodovzdorný PL70 (hustší báze) nebo lepicím tmelem

Jaké lepidlo je vhodné pro dýhování?

Pro dýhování za studena (do cca. 60°C) je vhodné lepidlo Ponal Flächenleim. Pro dýhování v tepelně vyhřívaných lisech (teplota od 85°C) je vhodné lepidlo Ponal FU 400 na močovinoformaldehydové bázi.

Mají polyuretanová lepidla omezení použití?

PU lepidla jsou nevhodná na silně "mastné" dřeviny (borovice, modřín). Vysoký obsah pryskyřice snižuje konečnou pevnost spoje. Je proto nutné spoj před aplikací lepidla odmastit. Aglomerované materiály je vhodné před aplikací PU lepidel mírně navlhčit.

Co je to WATT 91?

Test lepeného spoje v závislosti na teplotě (80°C). Testuje se, jak bude spoj reagovat při namáhání slunečním zářením (okna, dveře, schody směřující na jih).